Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 6 maj 2024 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1618 1005  Akvarell Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvarell, daterad 71, "SS Brotten", 56x49 cm, yttermått inklusive ram: 82x67 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:01)

1618 6195  Akvarell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Akvarell, bildmått: 18x25 cm, yttermått inklusive ram: 36x42 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:02)

1618 5086  Akvareller 3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, yttermått inklusive ram: 22x31 - 31x22 cm. Signerad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:06)

1618 6007  Ampel koppar / glaskupa. Diameter: 31 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:22)

1618 6004  Appliquer ett par, mässing. Höjd: 22 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:02)

1618 6231  Armbandsur 12 st, i Box, bland annat Omega & timex

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:42)

1618 5116  Armring + broscher, Kalevala Koru, Finland. 5 delar, brons. Längd: 4,5-11 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:58)

1618 6028  Barstolar 8 st, "norma", Design: Altherr, Molina & Lievore för Arper, skinn, sitthöjd 62 cm, höjd 82 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:14)

1618 5189  Bestick nysilver, ca 50 del

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:53)

1618 6243  Bestick nysilver, Vasa, 58 delar. Längd: 18-24,5

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:31)

1618 6095  Bojan Kina, med trälock. Höjd: 18 cm

Hammered for 19.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:44)

1618 6189  Bojaner 3 st, Kina. Höjd: 11 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:29)

1618 6202  Bokhylleserie Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors, skjutdörrar i glas. Bredd: 90x2 cm, djup: 45 cm, höjd: 172 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:59)

1618 6153  Bord Ek, 1880-tal. Bredd: 94 cm, djup: 46 cm, höjd: 70 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:45)

1618 6039  Bordsfotogenlampa omkring 1900. Höjd: 55 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:39)

1618 6014  Bordslampa Hans Agne Jakobson, Markaryd, Modell B-124, Designad 1964, Etikettmärkt. Höjd: 35 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:39)

1618 6019  Bordstabletter 4 st, Engelska jaktmotiv, 40x30 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:52)

1618 6238  Bricka Alessi. Diameter: 48 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:42)

1618 5177  Bricka Försilvrad. Lars Holmström (1894-1959), Sverige. Arvika. Längd: 59 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:21)

1618 6018  Brickor 3 st, Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Längd: 60 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:46)

1618 6125  Byrå NK Verstäder, modell Isabella, 1941, brickmärkt. Mahogny. Bredd: 85 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 78 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:45)

1618 6129  Byrå rokokostil, bemålad. Bredd: 94 cm. Djup: 44 cm, höjd: 73 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:49)

1618 6132  Cafébord + 4 stolar, Aluminium. Diameter: 70 cm, höjd: 60 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:41)

1618 6227  Collier + armband + brosch + halsband med hänge, 4 delar, Granater. Längd: 3,5-45 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:18)

1618 6229  Damarmbandsur 18k guld, Certina, armband i metall, bottens, diameter: 1,5 cm, total längd med armband: ca 14 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:23)

1618 6232  Damarmbandsur 5 st

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:39)

1618 5173  Diadem Förgyllt sterlingsilver, med ametister. Längd: 14 cm. Höjd: 5 cm, vikt: 20 g

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:06)

1618 5178  Dosor ett par, silver London. Diameter: 9 cm. Vikt: 124g brutto

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:22)

1618 5394  Emmafåtöljer ett par, 1890-tal

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:15)

1618 6029  Etagebord vitmålat. Bredd: 63 cm. Djup: 34 cm, höjd: 80 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:45)

1618 4114  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Ej signerad, självporträtt, eftertryck F. F G. K -40,15x13 cm, yttermått inklusive ram: 38x30 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:20)

1618 2048  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Porträtt av Erik Lindberg. Signerad. Bildmått: 18x13 cm, yttermått inklusive ram: 43x35 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:31)

1618 6149  Etsning Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. Signerad, numrerad 5/20, daterad 1945, "från vägkanten". Bildmått: 25x17 cm, yttermått inklusive ram: 47x37 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:47)

1618 5011  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 60/280, "Från Beckholmsbron". Bildmått: 31x26 cm, yttermått inklusive ram: 48x43 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:19)

1618 5289  Etsning Triptyk, Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad ET, daterad -88, Grisar, yttermått inklusive ram: 57x27 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:34)

1618 5132  Fällbord 1800-tal, mahogny. Bredd: 73 cm, djup: 45 cm, höjd: 70 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:31)

1618 6160  Färglitografi 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Yttermått inklusive ram: 42x33 cm. Signerad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:35)

1618 6198  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 80/100. Färglitografi, bildmått: 77x57 cm, yttermått inklusive ram: 85x65 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:01)

1618 5304  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Föräldrar med barnvagn. Signerad HC, daterad -87, bildmått: 44x39, bladets mått: 61,5x55, oramat löst blad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:54)

1618 5207  Färglitografi Claes Folcker (1940-2019), Sverige. Vinter i Waxholm. Signerad, numrerad 291/360. Färglitografi, bildmått: 55x80 cm, yttermått inklusive ram: 77x101 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:44)

1618 5211  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad 114/360, på promenad, 46x54 cm, yttermått inklusive ram: 65x72 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:55)

1618 2002  Färglitografi Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad, numrerad 49/50. Färglitografi, bildmått: 47x61 cm, yttermått inklusive ram: 71x82 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:26)

1618 5360  Färglitografi Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad, numrerad 81/110. Färglitografi, bildmått: 78x57 cm, yttermått inklusive ram: 99x74 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:46)

1618 6074  Färglitografi Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad, numrerad 98/110. Färglitografi, bildmått: 57x76 cm, yttermått inklusive ram: 75x92 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:32)

1618 5296  Färglitografi Hans Ekvall (f. 1918), Sverige. Blomsterstilleben, Signerad. Numrerad 207/250. Färglitografi, bildmått: 44x52. Bladets mått: 57x63 cm, oramat löst blad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:08)

1618 5384  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 154/250. "Skägga" Färglitografi, bildmått: 40x33 cm, yttermått inklusive ram: 48x58 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:44)

1618 5382  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 154/250. Färglitografi, bildmått: 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 48x58 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:40)

1618 5312  Färglitografi Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. "Blåsippa och mussla" signerad, färglitografi, HC II/XXX, Daterad 1983, bildmått: 30x34. Bladets mått: 48x37. Med passepartout 50x45. Oramat löst blad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:21)

1618 2036  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Druvor i skål. Signerad, färglitografi, numrerad 125/150, daterad -89, bladets mått: 84x60 cm, yttermått inklusive ram: 87x64 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:48)

1618 6072  Färglitografier 8 st. Signerade. Bladets mått: 45x55-60x80, oramade lösa blad

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:54)

1618 6115  Fat fajans, Jean Picart Le Doux, Sant-Vicens, 19x19 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:14)

1618 6045  Fat silver, Importstämplar, diameter: 29. Vikt: 630g ca

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:58)

1618 6044  Fat silver, Stockholm, 1914, gravering. Diameter: 24,5 cm, vikt: 340g ca

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:02)

1618 6171  Fåtölj + fotpall, BD-möbler, läder, fällbar

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:03)

1618 6172  Fåtölj + fotpall, BD-möbler, läder, fällbar

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:21)

1618 6249  Fåtölj Farmor, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:38)

1618 4328  Fåtölj Nyrokoko, på trissor

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:42)

1618 6046  Fåtöljer Ett par, Gripsholmsmodell

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:44)

1618 6203  Fåtöljer ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien, 1950-tal. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Brunbetsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Bredd: 65 cm. Djup: ca 63 cm. Höjd: 77 cm, sitthöjd: ca 38 cm

Hammered for 12.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:54)

1618 6190  Fickur 8 st, bland annat silver, 1800-tal, + nycklar. Diameter: 4-5,5

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:59)

1618 6228  Fickur 9 st, omkring 1900, silver med mera, bland annat Viking, ideak mm, bruttovikt: 450g

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:24)

1618 6031  Fiol med stråke, i väska. Längd: 60-75 cm, fiol 60 cm, stråke 75 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:24)

1618 6040  Flintlåspistoler 2 st, trä & metall. Längd: 51 cm

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:56)

1618 6156  Fotogenlampa + 1 par lyktor, Karlskrona Lampfabrik, mässing. Höjd: 31-33 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:31)

1618 6112  Frukostset Brödhållare + knivställ, nysilver. Höjd: 23 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:50)

1618 6224  Fruktassietter 11 st, Altwasser silesia. Diameter: 19 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:24)

1618 6021  Glas Iittala, 20 delar. Höjd: 12-14 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:44)

1618 5117  Glasservisdelar 44 delar, Kosta Boda Skruf. Höjd: 9-23 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:58)

1618 6154  Golvlampa höj- och sänkbar. Höjd: 165-230

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:59)

1618 6060  Golvlampor ett par, Nordal. Höjd: 130 ca

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:40)

1618 6056  Golvlykta Smide, saknar glas & el. Höjd: 160 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:38)

1618 6089  Golvspegel vippbar, mässing. Bredd: 59 cm, höjd: 150 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:49)

1618 5314  Grafiska blad 8 st, diverse. Signerade, oramade lösa blad

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:52)

1618 6092  Hänkelskål Firma Svenskt Tenn, cecelerad dekor, tenn. Bredd: 25 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:53)

1618 6230  Herrarmbandsur 4 st, Rotary, Norton, Certina & Tissot

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:26)

1618 6199  Hockey-tröja Modo, Signerad, yttermått inklusive ram: 91x71 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:43)

1618 5104  Hörnskåp höjd: 235cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:24)

1618 5023  Kaffekoppar 10 + 4 delar, Royal Grafton, "Dynasty", England

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:04)

1618 5308  Kaffeservis 3 delar, nysilver, A G Dufva. Höjd: 11-21 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:13)

1618 6068  Kaffeservis 3 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet, helblond. Höjd: 10-30 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:41)

1618 6236  Kaffeservis Rosenthal, Maria, ca 45 del

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:18)

1618 5402  Kaffeservisdelar Royal Copenhagen, Blå Blomst, 27 del

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:26)

1618 6093  Kandelaber Fem ljuspunkter, nysilver. Höjd: 46 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:54)

1618 6182  Kandelabrar Ett par, rokokostil, fyra ljushållare, nysilver. Höjd: 52 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:50)

1618 6186  Kanna silver, Danmark, 1897. Höjd: 26 cm. Vikt: 480 gr brutto

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:27)

1618 6191  Karaff Så kallad "Fyllegris", glas. Längd: 32 cm. Höjd: 14 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:59)

1618 6048  Karaffer + skål, 3 delar, Studio Åhus, 1970-tal. Höjd: 6-22,5

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:23)

1618 6011  Karta Norden, Järnvägsleder, 72x54 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:38)

1618 6062  Kelim Moldavien, 350x193 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:52)

1618 5182  Klaffbord 1800-tal. Bredd: 54+ 2x46. Djup: 106 cm, höjd: 69 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:44)

1618 6055  Köksbänk med knivställ, "Butier", flätad korg, hjul. Längd: 55 cm. Djup: 47 cm, höjd: 86-94 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:37)

1618 6080  Konsolbord England, mahogny. Bredd: 90 cm. Djup: 44 cm, höjd: 73 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:34)

1618 6168  Konsolbord längd: 75. Cm, djup: 38 cm, höjd: 73 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:18)

1618 5041  Konstglas 3 delar, bland annat Bertil Vallien. Höjd: 8-20 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:45)

1618 6226  Kråsnål 18k guld. Längd: 6,5 cm, vikt: 1,5g ca

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:13)

1618 6159  Kryddhylla Reda. Glasburkar. Bredd: 40 cm. Djup: 20 cm, höjd: 35 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:22)

1618 6084  Lampbord Gustaviansk stil. Diameter: 61 cm, höjd: 73 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:00)

1618 6205  Lampbord Metall / glasskiva. Bredd: 60 cm. Djup: 45 cm, höjd: 50 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:25)

1618 6157  Lampett Skultuna, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Höjd: 36 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:10)

1618 6010  Litografisk affisch Matisse, Musée Nice, Ej signerad, oramad. Bladets mått: 99x63 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:20)

1618 6114  Ljusbricka metall. Diameter: 20 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:05)

1618 5171  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 50 ca

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:51)

1618 5287  Ljuskrona Italien. Höjd: 60 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:23)

1618 5112  Ljuslyktor & vas Orrefors. Höjd: 6-30 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:23)

1618 6069  Ljusstakar 1 par + kakfat, Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond. Höjd: 10-15 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:13)

1618 6097  Ljusstakar 2 st Orrefors. Höjd: 29-33 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:53)

1618 6099  Ljusstake sk. Tuppstake, Hedbys & Käck Smide. Höjd: cm, bredd: 40 cm, höjd: 55 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:44)

1618 6158  Malmkrona mässing, Skultuna. Höjd: 45 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:56)

1618 5250  Masker 3 st, Afrikana. Höjd: 22-30 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:27)

1618 6047  Matbord England, mahogny, pelarfot, 4 st iläggsskivor. Diameter: 110. Höjd: 77 cm, ilägg 4x45 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:39)

1618 6181  Matbord Halvmåne-modell, Djup: 110 cm. Bredd: 11 cm + iläggsskiva med sarg om 74 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:53)

1618 6201  Matsalsgrupp 5 delar, "Diamant", Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors, mahogny & teak, en ilägg, diameter: 115, höjd: 73 cm, (ilägg 53 cm)

Hammered for 6.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:04)

1618 5156  Matsalsskåp Gustaviansk stil, mahogny. Bredd: 125 cm, djup: 47 cm, höjd: 166 cm, nyckel

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:30)

1618 6087  Matsalsskåp Gustaviansk stil, NK. Bredd: 118 cm, djup: 60 cm, höjd: 170 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:01)

1618 5396  Matsalsskåp sengustaviansk stil. Bredd: 111 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 147 cm, nyckel

1618 5297  Matservis Rörstrand, Impero, ca 60 del

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:12)

1618 6234  Matservisdelar Rosenthal, Maria, ca 45 del

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:37)

1618 6020  Matservisdelar Villeroy & Boch, New Wave, 8+ 4 delar. Längd: 18-32 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:48)

1618 4251  Matta Bochara, Ryssland, 219x271 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:35)

1618 3162  Matta Bolia, "Loop", Ull & Bomull, 170x240 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:25)

1618 6137  Matta Kelim Afghan, 100x148 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:14)

1618 6142  Matta Kelim Afghan, 200x293 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:18)

1618 6016  Matta orientalisk, 102x184 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:01)

1618 6204  Matta Orientalisk, 162x244 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:15)

1618 6212  Matta orientalisk, 61x85 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:02)

1618 5149  Matta Orientalisk, Bochara, 130x189 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:40)

1618 6211  Matta orientalisk, Bochara, 147x194 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:24)

1618 5337  Matta Orientalisk, Kelim, Afghan, 200x285 cm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:44)

1618 5333  Matta Orientalisk, Keshan, 193x290 cm

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:32)

1618 6134  Matta orientalisk, Pakistan, 97x167 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:16)

1618 6042  Minkjacka Mink, Nils Bergström, Stockholm, Stl: 36-38 ca. Längd: 51 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:46)

1618 6041  Minkjacka Pastellmink, storlek: 36-38 ca

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:26)

1618 6164  Muggar 12 st, Arabia, Mumin. Höjd: 8 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:06)

1618 6163  Ojemålningar 2 st, Jan Ölander, Monogramsignerade, yttermått inklusive ram: 30x3026x35 cm

1618 6244  Öl/ vinglas 10 st, Riedel. Höjd: 12,5 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:56)

1618 5423  Oljemålning Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. Olja på pannå, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 46x54 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:16)

1618 1003  Oljemålning Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja på duk, ej signerad, intygad a tergo, sterbhusstämpel och signatur, yttermått inklusive ram: 77x58

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:56)

1618 1037  Oljemålning Anders Wahlgren. Signerad, daterad 1907, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 55x74 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:48)

1618 6241  Oljemålning Arne Olsson (1918-2004), Sverige. Monogramsignerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 66x82 cm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:11)

1618 6240  Oljemålning Arne Olsson (1918-2004), Sverige. Monogramsignerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 70x80 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:34)

1618 6008  Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Café de Paris. Signerad. Olja på duk, 34x26 cm, yttermått inklusive ram: 44x36 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:51)

1618 6033  Oljemålning Bertram Schmiterlöw (1920-2002), Sverige. Signerad. Olja på duk, 36x40, oramad

1618 6032  Oljemålning Bo von Schwerin (1881-1940), Sverige. Torghandel. Signerad. Olja på pannå, 17x25 cm, yttermått inklusive ram: 29x37 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:03)

1618 6023  Oljemålning Elmar Karimov (f. 1965), Azerbajdzjan. Signerad. Olja på duk, 100x100, oramad

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:18)

1618 6024  Oljemålning Elmar Karimov (f. 1965), Azerbajdzjan. Signerad. Olja på duk, 100x100, oramad

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:39)

1618 6030  Oljemålning Fritz Sjöström (1923-1996), Sverige. Monogramsignerad 51, "Träd i blå luft". Olja på pannå, 46x53 cm, yttermått inklusive ram: 55x64 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:22)

1618 5109  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Signerad. Olja på pannå, Stockholms Stadshus, 21x26cm, yttermått inklusive ram: 29x36cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:47)

1618 5108  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Signerad. Signerad. Olja på pannå, 17x25cm, yttermått inklusive ram: 25x32cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:46)

1618 6052  Oljemålning Gustaf Höglund (1910-1994), Sverige. "Torpet i Lahälla. Signerad, daterad -54. Olja på duk, 45x453 cm, yttermått inklusive ram: 60x68 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:11)

1618 6197  Oljemålning Håkan Welin (f. 1960), Sverige. Signerad, daterad a tergo -94 cm, yttermått inklusive ram: 54x43 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:09)

1618 5066  Oljemålning Johan Arvall (f. 1944), Sverige. Signerad, Svanpar. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 65x76 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:08)

1618 5067  Oljemålning Johan Arvall (f. 1944), Sverige. Signerad, tjäder. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 65x76 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:12)

1618 3120  Oljemålning Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Signerad, daterad 1970. Olja på pannå, 60x84 cm, yttermått inklusive ram: 63x86 cm

1618 6148  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Kvinna i hatt. Signerad. Olja på pannå, 26x14 cm, yttermått inklusive ram: 46x34 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:46)

1618 6175  Oljemålning Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, daterad a tergo 2004. Olja på pannå, 12x60 cm, yttermått inklusive ram: 32x80 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:19)

1618 6061  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Bogserbåt. Olja på duk, 17x35 cm, yttermått inklusive ram: 25x43 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:57)

1618 4081  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Marknadsscen. Signerad. Olja på duk. 51x78 cm, yttermått inklusive ram: 58x85 cm

1618 6015  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, daterad -51, Stilleben. Olja på pannå, 34x45 cm, yttermått inklusive ram: 52x63 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:30)

1618 6118  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sigenrad UÅ, vid vattendrag. Signerad. Olja på pannå, 22x27 cm, yttermått inklusive ram: 40x46 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:01)

1618 6049  Oljemålning Rebecka Lagercrantz (1972), Signerad Becka, Läsande flicka, oramad. Olja på duk, 30x30 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:52)

1618 6248  Oljemålning Roberim, Tunisien. Signerad. Olja på duk, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 58x50 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:55)

1618 6151  Oljemålningar 2 st, Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 28x22-56x48 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:26)

1618 6166  Oljemålningar 2 st, Valfrid Nelson (1849-1930), Sverige. Signerade 1 st faterad -84, landskap. Olja på pannå, 30x12 cm, yttermått inklusive ram: 46x28 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:06)

1618 6063  Optikerset etui medföljer. Längd: 23 cm, djup: 20 cm, höjd: 5 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:34)

1618 5218  Örhängen ett par, 18k guld, med pärla. Höjd: 2 cm. Vikt: 2,6g ca

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:07)

1618 6135  Orient bönematta 76x128 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:09)

1618 6085  Orient bönematta 93x140 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:47)

1618 6178  Pall Teak. Höjd: 40 cm Längd: 56 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:19)

1618 6173  Pallar 2 st. Höjd: 43-75 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:34)

1618 6126  Paraplyställ mörkbetsat trä. Längd: 70 cm, djup: 27 cm, höjd: 72 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:40)

1618 6124  Parti grafik + akvarell, Diverese, oramade lösa blad, Bland annat Astri Bergman Taube, Johan Waldeström (akvarell)

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:26)

1618 5014  Pastell Oidentifierad konstnär. Signerad, Spanjorska, 68x48 cm, yttermått inklusive ram: 78x58 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:49)

1618 4151  Pelarbord med rakspegel. Höjd: 165 ca

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:17)

1618 5056  Plafond Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. Orrefors. Glas och mässing. Diameter: 31 cm. Höjd: 47 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:33)

1618 6059  Plåtburkar diverse

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:06)

1618 6058  Plåtburkar diverse, en kartong

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:37)

1618 6183  Pluntor + karaff, 3 delar, 1800-tal, etsad dekor, bland annat Gustav III: s monogram. Höjd: 23-26 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:45)

1618 6128  Pottskåp med stenskiva. Bredd: 38 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 59 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:22)

1618 6103  Prydnadshundar 2 par, England. Höjd: 10-20

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:45)

1618 5064  Relieftavla / collage Vincent Oreilly, aluminium, ej signerad, oramad, 116x92 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:04)

1618 6207  Resegarderob Borsalino, skinn, med axelrem. Längd: 55 cm. Djup: 20 cm. Höjd: 55 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:06)

1618 6111  Rökbord Funkis, ett hyllplan, toppskiva med intarsia och glas. Bredd: 55 cm. Djup: 55 cm, höjd: 58 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:35)

1618 4374  Röllakan 2 st, Gitt Grännsjö-Carlsson (f. 1944), Sverige. Monogramsignerad GG. 73x135 cm

1618 6214  Rottinggrupp 3 delar, fåtöljer + serveringsvagn på trissor, hyllplan i fösnterglas. Höjd: 60 cm. Bredd: 46 cm, längd: 80 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:32)

1618 6177  Rullbord längd: 77 cm, djup: 47 cm, höjd: 7 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:45)

1618 5095  Sabel Arabisk, dekor med pärlemo, mässing, med balja. Längd: 81 ca

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:59)

1618 5256  Sameknivar 2 st, Signerade Längd: 23-24 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:00)

1618 2084  Serigrafi Equipo Cronica, (Spanien 1965-1981). Komposition. Signerad, daterad - 68, numrerad, 9/100. Silkscreen, bildmått: 55x38 cm, yttermått inklusive ram: 71x53 cm

Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:47)

1618 5179  Sideboard Ek. Längd: 136 cm, djup: 46 cm, höjd: 92 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:48)

1618 6213  Skål Äggskalsporslin, Kina. Höjd: 8 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:21)

1618 6121  Skål Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 15 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:56)

1618 6043  Skål Wedgwood, Tidigt 1900-tal, Tillskriven Daisy Makeig - Jones, Kinesisk dekor. Diameter: 23,5 cm. Höjd: 10,5 cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:24)

1618 6054  Skulptur Alessandro Moretti (1870-1953), man med pipa, keramik, pipa i trä. Signerad. Höjd: 16 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:44)

1618 6109  Skulptur Glas, Clown. Höjd: 21 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:28)

1618 6096  Skulptur Glas, Lalique, France. Längd: 11 cm, höjd: 6,5 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:38)

1618 6123  Skulptur Sandblästrat glas. Signerad. Höjd: 7,5 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:54)

1618 6088  Slagbord Betsad Furu. Bredd: 46+ 2x66, djup: 90 cm, höjd: 75 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:11)

1618 6147  Smycken 2 delar, Kalevala Koru, Finland

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:50)

1618 6206  Soffbord metall / glasskiva. Bredd: 150 cm, djup: 90 cm, höjd: 50 cm

1618 6131  Soffgrupp 3 delar, Rotting, Soffa+ fåtölj + bord med glasskiva. Längd: 72-136 cm, djup: 56-62 cm, höjd: 55-83 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:55)

1618 6184  Spegel Förgylld, 90x40 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:23)

1618 5018  Spegellampetter ett par, "Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-tal. Förgylld, avlång med uppsvängt genombrutet krön. Svängd ljusarm av mässing, 58x16 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:56)

1618 6027  Spelbord senempire. Bredd: 89 cm. Djup: 2x44 cm, höjd: 75 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:10)

1618 6108  Stekfat Kina, Blåvit. Längd: 33 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:26)

1618 4170  Stol Senbarock

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:05)

1618 6026  Stolar 3 st, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:31)

1618 5345  Stolar 4 st, mahogny

1618 6170  Stolar 4 st, Svensk Fur, design: Göran Malmvall

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:45)

1618 6169  Stolar 6 st, David Rosén, fast stoppad klädd sits och ryggbricka. Sitthöjd 47 cm. Höjd: 87 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:22)

1618 6078  Stolar ett par, Gustaviansk stil, NK

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:44)

1618 6079  Taburett Gustaviansk stil, NK. Längd: 46 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:54)

1618 5143  Taburett Karl Johanstil, björk. Längd: 68 cm

1618 6165  Takarmatur med prismor. Diameter: 45 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:25)

1618 5356  Takarmatur med prismor. Diameter: ca 40 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:55)

1618 5352  Takarmatur Prismor. Höjd: 50 ca

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:47)

1618 6005  Takarmatur Smide. Diameter: 75 cm, höjd: 75 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:47)

1618 6105  Tallrikar 2 st, Kina, Famille Rose. Diameter: 20 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:53)

1618 6075  Tallrikar Kina. Diameter: 23 cm

Hammered for 5.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:57)

1618 6053  Teglas Tsaikka, design: Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, Finland. Glas med hållare i rostfritt stål. Höjd: 8 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:02)

1618 5167  Toilettebord + pall, Uppfällbar spegel. Bredd: 83 cm, djup: 45 cm, höjd: 71-112

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:43)

1618 6076  Toilettebord Gustaviansk stil. NK, Bredd: 100 cm. Djup: 47 cm, höjd: 146 cm, nyckel

1618 6150  Träsnitt 2 st, Otto Paju (1926-2016), Estland. Signerad, numrerad 22/30, daterad -59. Bildmått: 10x12 cm, yttermått inklusive ram: 29x29 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:29)

1618 5007  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 2/25, daterad 82, med dedikation. Bildmått: 38x55 cm, yttermått inklusive ram: 56x72 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:17)

1618 5008  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 2/25, daterad 82. Bildmått: 50x35 cm, yttermått inklusive ram: 68x52 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:16)

1618 6012  Tryck på duk André Planson, Paris, Edition Hubert Baille, 99x61 cm, oramad

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:05)

1618 6179  Tulpanvas Kina, dekor i underglasblått, Porslin. Höjd: 26 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:17)

1618 6219  Uppläggningsfat med mera. 7 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen. Längd: 16-25. Höjd: 3-14 cm. Diameter: 23 cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:25)

1618 6100  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 5 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:29)

1618 6101  Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Höjd: 10. 5 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:04)

1618 6247  Vas glaserad, dekor med fåglar, diameter: 22, höjd: 19 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:32)

1618 6107  Vas Kina. Höjd: 25 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:45)

1618 6067  Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 35 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:07)

1618 6246  Vaser 2 st, "Nachtmann", glas. Höjd: 24 cm

1618 6102  Vaser 3 st, Stengods. Höjd: 16-20 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:16)

1618 6185  Vinglas 6 st, 1800-tal, med etsad dekor, 1 glas, höjd: 11 cm, 5 glas, höjd: 12 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:49)

1618 6066  Vinglas 6 st, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 19,5 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:51)

1618 6081  Vitrinskåp sengustaviansk stil, mahogny, med stenskiva & gallerkant. Bredd: 68 cm, djup: 31 cm, höjd: 148 cm, nyckel

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:04)

1618 6192  Vykort ca 200 st

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:17)